arzyabi

چرا کانادا؟

دلائل زیادی وجود دارد که کانادا را یکی از مقاصد مطلوب مهاجرین از سراسر دنیا کرده است. علاوه بر حضور در فهرست کشورهای محبوب برای مهاجرین، کانادا همواره در فهرست آسان ترین کشورها برای مهاجرت نیز رتبه بالایی دارد. در ادامه این مطلب تلاش می شود تا مزایای مهاجرت به کانادا از نگاه ایرانیان مورد بررسی قرار گیرد.

مهاجرپذیری خوب همراه با تنوع فرهنگی

هر ساله هزاران مهاجر از سراسر دنیا وارد خاک کانادا می شوند. کشور کانادا با پذیرش فرهنگهای مختلف و احترام به دینها، آئین ها و سنت های متفاوت فضای امنی فراهم می کند تا همه مردم دنیا با هر زمینه فرهنگی، قومی و دینی در آن احساس امنیت و آرامش کنند و احساس کنند که کانادا خانه دوم آنهاست و ارزشهای قومی و فرهنگی آنها مورد تأیید و احترام است.

بر اساس نتایج آمارگیری سال 2016 کانادا، 21.9 درصد از جمعیت کانادا را مهاجرین تشکیل می دهند. در طی سالهای 2011 تا 2016، تعداد 1,212,075 مهاجر جدید به کانادا وارد شده اند. این تعداد مهاجر 3.5 درصد از کل جمعیت کانادا را تشکیل می دهند.

60.3 درصد از این تعداد مهاجر، از طریق برنامه های مرتبط با نیروی متخصص، سرمایه گذاری و کارآفرینی وارد کانادا شده اند، 26.8 درصد با استفاده از برنامه های اسپانسرشیپی و بقیه از راه پناهندگی به کانادا وارد شده اند. به طور خلاصه، آمارگیری سال 2016 نشان می دهد که از هر پنج کانادایی، یکی از آنها در خارج از کانادا متولد شده اند و از هر ده نفر مهاجر، شش نفر از طریق روشهای اقتصادی (نیروی متخصص، کار آفرینی و سرمایه گذاری) وارد کانادا شده اند.

بر اساس آمار رسمی دولت کانادا، تعداد ایرانیانی که در سال ۲۰۱۵ ویزای مهاجرت به کانادا دریافت کرده اند تعداد  ۱۱۶۷۰ نفر بوده است. همین آمار برای سال ۲۰۱۶ تعداد ۶۴۸۵ نفر، و در نه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ تعداد ۱۵۳۰ نفر از ایرانیان ویزای مهاجرت به کانادا دریافت کرده اند.

در کانادا دو زبان انگلیسی و فرانسه زبان رسمی هستند، اما زبانهای کشورهای دیگر نیز بسیار رایج است. بر اساس آمار رسمی دولت کانادا در سال 2011، ساکنان کانادا به بیش از 200 زبان مختلف در خانه به عنوان زبان مادری صحبت می کنند و حدود 6 میلیون نفر به هر دو زبان انگلیسی و فرانسه تسلط کامل دارند.

در کانادا کسی مشکل نژاد و رنگ پوست ندارد و همه به کانادایی بودن خود و مهاجر بودن خود افتخار می کنند. حق آزادی بیان توسط حکومت کانادا با دقت پاس داشته می شود و این آزادی جامعه را به سمت صلح و آرامش حرکت می دهد.

بیمه درمانی رایگان و بیمه بیکاری

بیمه درمانی دولتی در کانادا رایگان است و پوشش بسیار خوبی در ایالتهای مختلف کانادا دارد. با برخورداری از این بیمه، مردم برای بستری در بیمارستان و خدمات پزشکی و درمانی هزینه ای نمی پردازند و بیمه شدگان تنها برای خرید دارو و استفاده از خدمات دندانپزشکی و خرید عینک باید هزینه بپردازند. بیمه بیکاری در کانادا نیز اهمیت قابل ملاحظه ای دارد. به دلیل برخورداری از بیمه بیکاری، در صورت از دست دادن شغل، بیمه شدگان تا به دست آوردن شغل جدید و در محدوده زمانی مشخص، متحمل فشار اقتصادی و روانی کمتری می شوند

رفاه و امنیت بالای اجتماعی

شهرهای کانادا همواره در لیست بهترین شهرهای جهان از نظر کیفیت زندگی قرار می گیرند و کشور کانادا از نظر آمار جرم و جنایت نیز آمار بسیار پایینی در مقایسه با امریکا دارد. کانادا از نظر شاخص پیشرفت اجتماعی  رتبه دوم و از نظر فرصتهای زندگی رتبه نخست را در میان تمامی کشورهای جهان دارد. امنیت بالای کشور کانادا و برخورداری از ثبات سیاسی و اقتصادی، این کشور را در زمره یکی از کشورهای مهاجرپذیر دنیا قرار داده است.

 ثبات اقتصادی

کانادا یازدهمین قدرت برتر اقتصاد جهانی است. این کشور در سازمان تجارت جهانی و کشورهای عضو گروه هشت عضویت دارد و صاحب یکی از با ثبات ترین اقتصاد های جهانی محسوب می شود. اقتصاد کشور کانادا با ایالت متحده امریکا همکاری نزدیکی دارد، اما در مقایسه با این کشور به عدالت اقتصادی میان شهروندان خود بیشتر اهمیت می دهد.

بیشتر اقتصاد کانادا حول محور ارائه خدمات می چرخد، اما در حوزه های دیگر مانند نفت و گاز، ساخت اتومبیل و هواپیما، ماهیگیری و صنعت هم سرمایه گذاریهای کلانی صورت گرفته است. نرخ بیکاری در کانادا در حال حاضر حدود 6 درصد است.

هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با دیگر کشورهای عضو گروه هشت پایین تر است و از این نظر کانادا کشوری مقرون به صرفه و قابل زندگی (Affordable) برای طبقه متوسط مردم محسوب می شود.

برای کسانی که در دانشگاههای کانادا در رشته های مهندسی و یا پزشکی تحصیل کرده اند، موقعیتهای شغلی بهتر و با حقوق بالا همواره جذاب بوده است. برای صاحبان بیزینس و سرمایه گذاران و کارآفرینان، ثبات اقتصادی در کانادا همراه با قدرت دلار کانادا فرصت خوبی است که از بازگشت سرمایه خود اطمینان حاصل کنند.

امکان سفر به کشورهای دیگر بدون نیاز به ویزا

دارندگان پاسپورت کانادایی  امکان سفر به کشور ایالات متحده امریکا  به مدت 180 روز درهر بار ورود را دارند. همچنین می توانند به تمامی 26 کشور عضو حوزه شینگن بدون نیاز به ویزا سفر کنند. برای کشورهای عضو شینگن، کانادائیها می توانند 90 روز از هر 180 روز را در این کشورها اقامت داشته باشند و بدون محدودیت بین کشورهای این حوزه مسافرت نمایند.

شهروندان کانادایی با در دست داشتن پاسپورت کانادایی امکان مسافرت به 172 کشور دیگر دنیا را دارند بدون اینکه نیاز به دریافت ویزا از این کشورها داشته باشند.

دارندگان پاسپورت کانادایی همچنین امکان سفر به 51 کشور دیگر را با دریافت ویزا در بدو ورود در این کشورها دارند. تنها 33 کشور هستند که از اتباع کانادا درخواست می کنند قبل از مسافرت به این کشورها درخواست ویزا دهند.

کیفیت عالی نظام آموزشی

کانادا دارای یکی از پیشرفته ترین و روزآمدترین نظامهای آموزشی در دنیاست و دانشگاههای این کشور در رشته های متعددی از رتبه بندیهای بالایی در مقایسه با دیگر دانشگاههای معتبر جهان برخوردار هستند. این کشور در سیستم رتبه بندی سازمان ملل متحد از نظر میزان هزینه ای که در امر آموزش می کند، بر اساس  آمار برنامه توسعه سازمان ملل  در رتبه هشتم قرار دارد.

ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی و کالج در کانادا برای دانشجویان بین المللی مزایای زیادی دارد. دانشجویان بین المللی با تحصیل در دانشگاههای طراز اول جهان در کانادا هزینه بسیار کمتری را در مقایسه با دانشگاههای امریکا می پردازند. مدارک علمی دانشگاههای کانادا در سطح جهان بسیار معتبر هستند و با مدارک اعطا شده از طرف دانشگاههای امریکا برابری می کنند.

تعداد موسسات آموزشی و تنوع برنامه های آموزشی آنها در مقاطع مختلف تحصیلی، از مقطع فوق دیپلم تا دکترا بسیار زیاد است. هر ساله حدود یک میلیون و هشتصد هزار دانشجوی بین المللی برای ادامه تحصیلات عالی خود وارد کانادا می شوند.

بر اساس آخرین آمار دولت کانادا، در سال 2016 تعداد 2980 و تا پایان نه ماهه نخست سال 2017، تعداد 1530 ویزای دانشچویی برای دانشچویان ایرانی صادر شده است.

کیفیت نظام آموزشی و امکانات تحصیلی در دانشگاههای کانادا بسیار بالاست و کانادا از نظر فراهم آوردن محیطی امن برای زندگی و تحصیل دانشجویان، تنوع فرهنگی و چند زبانی، امکانات بهداشتی و درمانی مدرن، جاذبه های گردشگری، شیوه جذاب زندگی دانشجویی که مملو از فعالیتهای متنوع فرهنگی، ورزشی و تفریحی است و همچنین امکانات بسیار مدرن پژوهشی و آزمایشگاهی بسیار موفق عمل کرده است.

دانشگاههای کانادا از ایده های خلاقانه پژوهشی به شدت استقبال می کنند و همکاری نزدیکی میان حوزه پژوهش و صنعت در دانشگاهها برقرار است که همین موضوع حمایت بخش صنعت از دانشگاه را تقویت می کند و زمینه های پژوهشی پروژه های دانشگاهی را کاربردی تر و به نیاز واقعی بخش صنعت نزدیک تر می کند.

این کیفیت بالا در تحصیل، همراه با مزایای دیگری دانشگاههای کانادا را برای دانشجویان بین المللی بسیار جذاب تر می کند.

کانادا از نظر میزان جرم و جنایت پایین ترین نرخ را در میان کشورهای قاره آمریکا دارد و همین ویژگی این کشور را به مکانی امن برای تحصیل دانشجویان خارجی بدل می کند. سیستم امنیتی دانشگاهها به شدت فعال هستند و هیچ دانشجویی اجازه استفاده از سلاح گرم و سرد را ندارد.

مزایای تحصیل در کانادا

دانشگاههای کانادا وام و بورسهای جذاب زیادی برای جذب نخبگان علمی کشورهای دیگر در اختیار آنان قرار می دهند و این کمکهای مالی هزینه تحصیل را برای دانشجویان بین المللی در این دانشگاهها به شدت کاهش می دهد.

بر اساس قوانین حاکم بر ویزای دانشجویی، هر دانشجو اجازه دهد تا حداکثر 20 ساعت در هفته در داخل و خارج از دانشگاه به کار بپردازد و برای پرداختن به این کار نیاز به ویزای کار ندارد.

این مقدار کار پاره وقت هم از نظر مالی به دانشجویان در پرداخت هزینه های زندگی دانشجویی کمک می کند و هم آنان را آماده بازار کار می کند. به همین دلیل چشم انداز شغلی برای دانشجویان بین المللی بسیار خوب است.

همچنین دولت کانادا برنامه های بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان دانشگاههای کانادا دارد تا آنان بعد از فارغ التحصیلی بتوانند با فراغ بال به کار بپردازند و سپس از تجربه کار و تحصیل در کانادا استفاده کنند و برای برنامه های مهاجرتی و اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

جاذبه های توریستی

کانادا به عنوان دومین کشور پهناور دنیا، جاذبه های گردشگری فراوانی جهت جذب گردشگران و توریستها دارد. جاذبه های گردشگری کانادا مانند آبشار نیاگارا، کوههای راکی، شهر کبک سیتی، اقیانوس آتلانتیک و پاسیفیک همراه با محیط بهداشتی و آب و هوای عاری از آلودگی کانادا همواره تعداد گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کند.

هوای شهرهای کانادا در فصل تابستان بسیار متبوع است و این بر جاذبه های گردشگری این کشور در فصل بهار و تابستان اضافه می کند.

آبشار نیاگارا به عنوان پهناورترین آبشار جهان یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری این کشور محسوب می شود که هر ساله میلیونها گردشگر را به سمت خود جذب می کند. پارک ملی بنف در قلب کوههای راکی در غرب کانادا و در استان آلبرتا واقع شده است و از جاذبه های طبیعی بینظیر کشور کانادا محسوب می شود. جواهر این پارک، دریاچهء لوئیز، دارای آب سبزرنگی است که در واقع منعکس کننده رنگ کوههای اطراف این دریاچه می باشد.

از دیگر جاذبه های کشور کانادا، برج معروف سی ان در شهر تورنتو است که 553 متر ارتفاع دارد و بلندترین برج دنیا محسوب می شود. در بالای این برج، گردشگران می توانند از صرف شام در رستوران گردان این برج لذت ببرند و از بالا از مشاهده شهر تورنتو بهره مند شوند.

شهر کبک سیتی یکی از قدیمی ترین شهرهای کانادا است و جزء آثار فرهنگی کانادا در یونسکو به ثبت رسیده است. در فصل تابستان، فستیوالها و جشنواره های هنری بسیاری در این شهر به اجراء در می آیند و به جاذبه های تاریخی این شهر اضافه می کنند

قسمت قدیمی شهر مونترال نیز از جذاب ترین بخشهای شهر مونترال و از جاذبه های مهم گردشگری کشور کانادا محسوب می شود. این بخش از شهر مونترال در کنار رود سنت لورن واقع شده است و همراه با کلیساها و ساختمانهای قدیمی که از شاهکارهای معماری محسوب می شوند هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود جلب می کند.

پارک استنلی در شهر ونکور کانادا از جاذبه های گردشگری ایالت بریتیش کلمبیا محسوب می شود. این پارک با وسعت 405 هکتار در غرب مرکز شهر ونکور واقع شده است. اطراف این پارک توسط آب اقیانوس محاصره شده است و محل رویش درختان سدار قرمز و داگلاس است. داخل این پارک آکواریوم ونکور، دریاچه بیور و باغ رز واقع شده اند که به جاذبه های طبیعی این پارک اضافه می کنند

وابستگی های خانوادگی ایرانیان

در طی چهار سال اخیر (یعنی از سال 2011 تا 2016)، ایرانیان بعد از کشورهای فیلیپین، هند و چین، در رتبه چهارم از نظر تعداد بالای مهاجرین به کانادا قرار دارند و در مجموع، 3.5 درصد از تعداد کل مهاجرین به کانادا را تشکیل می دهند.

در طی این سالها تعداد 42070 مهاجر ایرانی به کانادا مهاجرت کرده اند.

بدیهی است که به دلیل این تعداد مهاجر ایرانی، هر ساله تعداد متقاضیان ویزای موقت توریستی به کانادا در حال افزایش است. اکثر این افراد برای دیدار خانواده نزدیک خود در کانادا متقاضی این نوع ویزا هستند و این متقاضیان بجز مواردی است که از طریق ویزای سوپر ویزا و تقاضاهای اسپانسرشیپی برای اقامت بلند مدت خود در کانادا به اداره مهاجرت درخواست ارائه می کنند

بر اساس آمار رسمی دولت کانادا، در سال 2016 تعداد 16754 نفر از کشور ایران به عنوان بازدیدکننده (visitor) وارد کشور کانادا شده اند و آمار بازدید کنندگان ایرانی در سه ماهه نخست سال 2017 در مجموع 107 درصد رشد داشته است.

آدرس ارتباطی ما

آدرس :تهران، خیابان دکتر شریعتی- خیابان دولت (شهید کلاهدوز)، نرسیده به بلوار کاوه ، نبش کوچه تراب، پلاک ۳۵۴، طبقه سوم، واحد ۷.

تلفن : 02122579167

تلفن : 02122579168

شماره واتساپ و تلگرام : 09022394062

ایمیل  : info[at]nobleimmigration[dot]com