خدمات ویزای خویشاوندی (Sponsorship)

بسیاری از شهروندان و مقیمان دائم کانادا تمایل دارند اعضاء نزدیک فامیل خود را به کانادا بیاورند. دولت کانادا برنامه های مختلفی برای تحقق بخشیدن به این خواسته تدارک دیده است. یکی از مهمترین اهداف قوانین مهاجرت کشور کانادا ارائه راهکارهایی است تا افراد خانواده به آسانترین شیوه ممکن در کانادا مجددا گرد هم بیایند. برنامه هایی که برای اعطای ویزای خویشاوندی در کانادا طراحی شده اند یکی از مدرنترین برنامه های از این دست در کشورهای پیشرفته هستند.

با استفاده از برنامه های اسپانسرشیپی کانادا، امکان اسپانسر کردن همسر، والدین و پدر بزرگ و مادر بزرگها و نیز فرزندان وابسته وجود دارد. تعریف فرزندان وابسته تا کنون چندین بار دستخوش تغییر شده است اما در حال حاضر فرزندان وابسته به فرزندانی اطلاق می شود که زیر 22 سال سن دارند.

برای اسپانسر کردن همسر، فرد اسپانسر کننده باید یا مقیم کانادا باشد و یا اگر شهروند کاناداست و در حال حاضر مقیم کانادا نیست تصمیم به بازگشت به کانادا پس از نهایی شدن اسپانسرشیپ همسر خود را داشته باشد. همچنین فرد اسپانسر کننده باید حداقل 18 سال داشته باشد، در پنج سال گذشته خودش توسط فرد دیگری اسپانسر نشده باشد و در سه سال گذشته همسر دیگری را اسپانسر نکرده باشد. همسری که قرار است اسپانسر شود باید حداقل 16 سال داشته باشد و خویشاوند نزدیک فرد اسپانسر کننده نباشد.

برنامه هایی که برای اسپانسر کردن همسران وجود دارد شامل دو گروه اصلی هستند: برنامه های اسپانسرشیپی از داخل خاک کانادا و اسپانسرشیپی خارج از کانادا. اگر همسری که قرار است توسط اسپانسر شود در خارج از کانادا زندگی می کند، برنامه اسپانسرشیپی خارج از کانادا برای این گروه مناسب تر است. اگر همسری که قرار است اسپانسر شود در داخل خاک کانادا به صورت دانشجو یا توریست و یا بر اساس اجازه کار زندگی می کند، می توان هم مسیر اسپانسرشیپی داخل و یا خارج از کانادا را انتخاب کرد. در صورتی که مسیر اسپانسرشیپی خارج از خاک کانادا انتخاب شود، دفاتر صدور ویزا در خارج از خاک کانادا کار پردازش درخواست را انجام می دهند و به احتمال زیاد همسری که قرار است اسپانسر شود امکان ورود و خروج از کانادا را تا نهایی شدن کار اسپانسرشیپی خواهد داشت.

در سالهای اخیر اسپانسرشیپی همسران بسیار تسریع شده است و اکثر پرونده ها در کمتر از یک سال به نتیجه می رسد.

برنامه اسپانسرشیپی والدین و پدر بزرگ و مادربزرگها، معمولا در اوائل هر سال میلادی اعلام می شود. در تاریخ اعلام شده متقاضیان می توانند علاقمندی خود را به اسپانسر کردن والدین خود اعلام می کنند و در صورتیکه واجد شرایط باشند دعوتنامه ای از اداره مهاجرت دریافت می کنند تا فایل درخواست خود را تکمیل و به اداره مهاجرت ارائه نمایند. متقاضیان 60 روز پس از دریافت این دعوتنامه برای ارائه درخواست خود مهلت دارند. مهمترین نکته در اسپانسرشیپی والدین این است که متقاضیان باید درآمدی بالاتر از حداقل درآمد اعلام شده (LICO) بر اساس تعداد اعضاء خانواده خود داشته باشند. برای مثال خانواده ای که دو فرزند دارد و تمایل دارد والدین خود را اسپانسر نماید، باید در سه سال متوالی درآمد خانواده بیشتر از 59304 دلار باشد.

والدین علاوه بر برنامه اسپانسرشیپی، همواره امکان اقدام برای سوپر ویزا را هم دارند. این ویزا به این والدین امکان اقامت دو سال در هر بار ورود به کانادا را می دهد که امکان بسیار خوبی محسوب می شود.