برنامه نیروی متخصص کبک

(Quebec Skilled Workers)

برنامه مهاجرتی کبک برنامه ای است برای انتخاب کسانی که به احتمال زیاد امکان و قصد استقرار در استان کبک کانادا را دارند و در این استان امکان کار و رشد اقتصادی خواهند داشت. برنامه مهاجرتی کبک با برنامه های مهاجرتی سایر استانهای کانادا کاملا متفاوت است و به سیستم نیروی متخصص کبک (Quebec Skilled Worker) معروف است. این برنامه از دوم آگوست سال 2018 دچار تغییرات اساسی شد و سیستم انتخاب آن به سیستم اکسپرس اینتری فدرال یا همان اظهار علاقمندی (Expression of Interest) تبدیل شد. به این معنی که در حال حاضر کسانی که قصد دارند برای برنامه مهاجرت کبک اپلای نماید باید پروفایل خود را در سایت مخصوص این برنامه یعنی آریما (Arima) ثبت نمایند و منتظر اولین دور انتخاب این برنامه و دریافت دعوتنامه باقی بمانند. متاسفانه هنوز هیچ قرعه کشی یا انتخابی در این سیستم جدید اتفاق نیافتاده است و بنابراین مشخص نیست که کبک علاوه بر سیستم امتیاز بندی خود، به چه فاکتورهایی توجه و تاکید خواهد کرد. اما پیش بینی می شود که دانستن زبان فرانسه در حد پیشرفته و نیز داشتن سابقه کار یا تحصیل در استان کبک و همچنین داشتن پیشنهاده شغلی در کبک احتمالا امتیازات زیادی را برای متقاضیان خواهد داشت.

اگر اداره مهاجرت کبک پس از بررسی پرونده متقاضی با درخواست وی موافقت کند، برای وی مدرک CSQ صادر خواهد کرد که با در دست داشتن این مدرک، متقاضی می تواند برای مهاجرت به کانادا اقدام نماید. اداره مهاجرت (IRCC) در این مرحله تنها به انجام کنترلهای پزشکی و امنیتی می پردازد.

برای دریافت مدرک CSQ، متقاضی باید حداقل امتیاز لازم را داشته باشد و دعوتنامه نیز از سوی اداره مهاجرت کبک دریافت کرده باشد. حداقل امتیاز مورد نیاز برای افراد مجرد 50 امتیاز و برای افراد متأهل 59 امتیاز است. بدون امتیازهای مربوط به توانایی مالی و نیز امتیاز مرتبط با فرزندان، افراد مجرد باید حداقل 43 و افراد متاهل باید حداقل 52 امتیاز کسب نمایند تا برای این برنامه واجد شرایط باشند.

خلاصه ای از سیستم امتیاز دهی در برنامه کبک در جدول زیر ارائه شده است:

FactorsPoints
تحصیلاتحداکثر 14 امتیاز(حداقل 2 امتیاز)
رشته آموزشیتا 12 امتیاز
پیشنهاد شغلی معتبرتا 14 امتیاز
سابقه کاریتا 8 امتیاز
سنتا 16 امتیاز
مهارتهای زبانتا 22 امتیاز
اقامت در کبک و داشتن اقوام نزدیک در کبکتا 8 امتیاز
ویژگیها و خصوصیات همسرتا 17 امتیاز
داشتن فرزندتا 8 امتیاز
توانایی مالی1 امتیاز

هزینه های دولتی استان کبک جهت بررسی پرونده برای نیروی متخصص کبک (سال 2019)

ApplicantFees
متقاضی اصلیCAD $798
همسرCAD $171
فرزندان وابسته (برای هر فرزند)CAD $171
* اگر برای ساخت پروفایل در سیستم آریما به خدمات دفتر ما نیاز دارید لطفا با ما تماس بگیرید.