هزینه های زندگی در کانادا (بخش دوم)

هزینه های زندگی در کانادا (بخش دوم)

خرید ملک در کانادا و اخذ اقامت کانادا

در حال حاضر کشورهای معدودی به اتباع خارجی اجازه خرید ملک و کسب اقامت در آن کشور را می دهند اما متاسفانه کانادا جزء این کشورها قرار ندارد. این یک واقعیت است که خرید ملک در کانادا برای افراد غیر مقیم منجر به اقامت و یا شهروندی کانادا نمی گردد و طی کردن مراحل قانونی مهاجرت الزامی است.

موضوع حائز اهمیت این است که اگر خرید ملک را صرفاً برای اخذ اقامت کانادا انجام می دهید، باید بدانید راه اندازی یک تجارت راه حل سریع تری برای ورود به این کشور است. در همین راستا تنها اگر قصد سرمایه گذاری در املاک صرف نظر از اخذ اقامت کانادا را دارید می توانید با خرید ملک در کانادا به نتیجه مطلوب خود برسید و این تنها یک آینده نگری و سرمایه گذاری بلند مدت برای شما محسوب خواهد شد.

اگر اقامت کانادا را ندارید و قصد خرید ملک در کانادا را دارید باید بدانید مراجعه به بنگاه های خرید و فروش ملک اولین قدم است. امکان اعطای وام به خریدارانی که اقامت کانادا را ندارند با محاسبه درصد سود بیشتر نیز وجود دارد. در این صورت شرکت ها و موسسات وام دهنده طی انعقاد قرارداد رهنی با خریدار وظیفه تامین بخشی از هزینه ملک را بر عهده می گیرند.

خریدارانی که مقیم این کشور نیستند باید 35 درصد از مبلغ کل ملک را در ابتدا پرداخت نمایند.

جالب است بدانید برای خرید ملک در کانادا هزینه های ماهانه مسکن شما از جمله پرداخت وام مسکن طبق قوانین شرکت وام و مسکن کانادا (CMHC) نباید بیش از 30 درصد از درآمد ناخالص شما باشد. شایان ذکر است بیمه نامه یکی دیگر از شروط وام مسکن در این کشور است.

قوانین خرید ملک برای افراد غیر مقیم کانادا مشمول آن دسته از شهروندان کانادایی که بیش از نیمی از سال را در خارج از کشور کانادا زندگی می کنند نیز می شود اما با این تفاوت که از پرداخت 15% مالیات مازاد معاف هستند. بنابراین اگر افرادی که قصد خرید ملک در کانادا را دارند به نحوی با سرمایه گذاری های متفاوت با هزینه های بسیار کمتر در ایالات مختلف ابتدا اقامت این کشور را اخذ کرده و پس از آن اقدام به خرید ملک در کانادا نمایند از نظر حقوق و مالی بسیار مناسب تر خواهد بود.

هزینه های خرید ملک در کانادا و اجاره، به بسیاری از متغیر های اقتصادی وابسته است و به همین خاطر هزینه ها و قیمت ها در این امور متفاوت است، لازم به ذکر است در این قسمت به هزینه های قانونی و حقوقی خرید ملک در کانادا که مورد نیاز متقاضیان خواهد بود اشاره خواهیم کرد.

  • مالیات انتقال زمین

مالیات انتقال زمین (انتقال ملک) بین 0.5 تا 2 درصد از ارزش کل ملک را شامل می شود. البته آلبرتا، نوآ اسکوشیا روستایی و ساسکاچوآن از این قاعده مستثنی هستند.

  • هزینه های حقوقی

قابل توافق است اما در برخی موارد حق الزحمه حقوقی می تواند تا 10% ارزش ملک نیز برسد.

  • مالیات کالاها و خدمات

برای خانه های نوساز معادل 5% مالیات کالاها و خدمات (GST) بر مبلغ خرید اعمال می گردد. البته GST غالباً در قیمت فروش گنجانده می شود.

  • هزینه گواهینامه Estoppel فقط برای آپارتمان ها و واحدهای مجزا

یک گواهینامه استوپل وضعیت حقوقی و مالی یک واحد آپارتمان و هزینه های آن را تا 100 دلار کانادا تشریح می کند. این هزینه در ایالت کبک وجود ندارد.

  • هزینه های حقوقی و اسناد رسمی

وکلا (یا دفاتر اسناد رسمی در کبک) سند پیشنهاد خرید را بررسی می کنند، درباره اعتبار فروشنده تحقیق می کنند، اسناد وام را تهیه می کنند و بر جزئیات فرآیند نظارت می کنند. هر یک از طرفین حق الوکاله وکیل خود را به صورت مجزا پرداخت می کنند.

  • هزینه نمایندگی املاک و مستغلات

هزینه های نماینده املاک و مستغلات بین 3 تا 7 درصد از ارزش ملک به علاوه 6% GST متغیر است. فروشنده معمولاً مبلغ کارمزد نماینده را پرداخت می کند اما در بعضی موارد خریدار هم باید مبلغی را بپردازد.

هزینه اجاره خانه در کانادا

یکی از انواع اجاره خانه در کانادا  پرداخت هزینه به عنوان Paying Guest  است که همانند شرایط خوابگاه با امکانات محدود است و در حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه در منطقه GTA و تورنتو کانادا هزینه دارد.

نوع بعدی اجاره و هزینه‌های زندگی در کانادا آپارتمان اشتراکی است که چیزی در حدود ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ دلار در ماه هزینه دارد .برای آپارتمان زیر همکف باید چیزی در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه به عنوان اجاره بها پرداخت کرد و برای آپارتمان نرمال در طبقات همکف و بالاتر این مبلغ به ۱۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار در ماه نیز می‌رسد.

در بخش اجاره خانه به عنوان یکی از اساسی‌ترین هزینه‌های زندگی در کانادا می‌توان اینطور گفت که با ۱۰۰۰ دلار امکان کرایه یک Studio apartment یا همان سوییت وجود دارد، اگر بخواهید محل اقامت‌تان دارای اتاق خواب باشد باید بیشتر هزینه کرده و چیزی در حدود ۱۴۰۰ دلار در ماه خرج کنید و برای آپارتمانی دو خوابه تقریبا ۱۷۰۰ دلار هزینه کنید که با افزایش تعداد اتاق خواب‌ها مبلغ قابل پرداخت نیز اضافه می‌گردد.


اجاره آپارتمان با مالک شخصی بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار هزینه داشته و خانه‌های تاون هاوس کمی ارزانتر بوده و از ۱۵۰۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار هزینه دارد، همچنین نوع دیگری از خانه به نام  Semi-Detached –دو خانه یک شکل در کنار هم که با یک دیوار حائل از هم جدا شده‌اند– وجود دارد که اجاره بهای آن از ۱۸۰۰ دلار تا ۲۵۰۰ دلار برای فرد هزینه خواهد داشت.

خانه بزرگ، مستقل و ویلایی( Detached HOUSE )  هم گرانترین گزینه این بخش است که نیازمند پرداخت ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار اجاره بها است.  لازم به ذکر است که اجاره بهای ماهانه که به عنوان یکی از اساسی‌ترین هزینه‌های زندگی در کانادا به شمار می‌رود براساس تجهیزات خانه، نزدیکی به مترو و منطقه زندگی بالطبع افزایش پیدا می‌کند. باید خاطرنشان کنیم که این شاخصه‌ها تنها مختص به منطقه GTA هستند و چنانچه بخواهیم در مورد مرکز شهر صحبت کنیم مطمئنا هزینه‌ها بیشتر خواهند شد. این بدین معنی است که برای مرکز شهر تورنتو به هر یک از این اجاره‌ها باید حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار کانادا اضافه شود.

یکی دیگر از هزینه‌های زندگی در کانادا که برای جبران خسارت‌های غیرمنتظره خانه در نظر گرفته شده بیمه اجاره‌نامه و یا بیمه مستاجر (tenant insurance) است که باید به طور ماهانه پرداخت شود و عموما از ۲۰ دلار برای خانه یک خوابه شروع شده و تا ۶۰ الی ۷۰ دلار در ماه افزایش پیدا می‌کند.

وام مسکن در کانادا

شرایط بانک‌های کانادا برای ارائه وام مسکن به افراد غیر مقیم، این است که حداقل 35 درصد از قیمت ملک را پیش پرداخت داشته باشند، تا 65 درصد از قیمت خرید خانه به عنوان وام در اختیار وام گیرنده قرار بگیرد. البته بانک‌های مختلف شرایط متفاوتی دارند. اما در صورتی که به عنوان یک فرد غیرمقیم قصد دارید شرایط دریافت وام مسکن را در کانادا از آن خود کنید، علاوه بر پرداخت 35 درصد اولیه، یک توصیه نامه از طرف بانک و نامه تایید درآمد به دلار، نامه اشتغال به همراه صورت حساب سه ماهه بانک و یک چک اعتباری کانادا باید ارائه دهید. در صورتی که معیارهای مورد نیاز برای دریافت وام را داشته باشید، بهره وام برای شما نیز همانند یک فرد ساکن کانادا محاسبه می‌شود. اما اگر این معیارها را نداشته باشید، باز هم می‌توانید وام با بهره بالاتری به عنوان کمک هزینه مسکن، دریافت کنید .برای دریافت وام، به بانک مراجعه کرده و بعد از کسب صلاحیت دریافت وام با مصاحبه تلفنی که با بانک دارید، اطلاعات شخصی خود از جمله دارایی، بدهی، تایید درآمد، بازگشت مالیاتی و … با فکس یا ایمیل ارسال می‌کنید. برای تهیه اسناد وام مسکن، به خدمات یک وکیل مجرب که با اسناد رسمی کانادا آشنا باشد، نیاز خواهید داشت .این را هم به یاد داشته باشید در حالی‌که بخواهید خانه‌‌ای را که با وام خریداری کردید، بفروشید، حدود یک پنجم برابر قسطی که پرداختید، ضرر می‌کنید.

مالیات خانه در کانادا 2020

صاحبان ملک در کانادا هر سال باید مبلغی را با عنوان مالیات ملک به شهرداری بپردازند. این مبلغ که توسط شورای شهر تعیین می‌شود بر اساس منطقه‌ای که ملک در آن قرار گرفته، معمولا هزینه‌های سنگینی را شامل می‌شود. مثلا اگر مالیات یک ملک 200 هزار دلاری در تورنتو چیزی حدود 1500 دلار باشد، همین ملک در شهر چتم کنت کانادا 3000 دلار است. البته خانه‌ای که شما با 200 هزار دلار در تورنتو می‌خرید با خانه‌ای که در چتم کنت می‌خرید، کاملا متفاوت است.