اختلاف نظر بایدن و ترامپ در مورد مهاجرت

در حالی که فقط دو ماه به زمان انتخابات ایالات متحده آمریکا باقی مانده است، بحث تفاوت دیدگاههای این دو نامزد در مورد سیاستهای مهاجرتی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. در 3 نوامبر سال جاری، مردم ایالات متحده آمریکا انتخاب می کنند که کدام کاندیدای ریاست جمهوری، کشور را برای چهار سال آینده هدایت خواهد کرد.

رئیس جمهور فعلی آمریکا، دونالد ترامپ سیاست های محدودکننده ای در مورد مهاجرت در دوره ریاست جمهوری خود داشته است. اخیراَ ترامپ با جلوگیری از اشتغال کارگران خارجی در این کشور، ممنوعیت مهاجرت برای این گروه را تا پایان سال اعلام کرد که این ممنوعیت حدود نیم میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. این تصمیم به این علت بود تا در دوران افزایش بیکاری به سبب ویروس Covid-19، شهروندان آمریکا در مقایسه با مهاجران، امنیت شغلی بیشتری داشته باشند.

این اولین باری نبود که ترامپ اقدامات سختگیرانه در خصوص مهاجرت انجام می دهد. رئیس جمهور پیش از این ممنوعیت ویزا را علیه برخی از کشورهای دارای اکثریت مسلمان صادر و محدودیت هایی را برای ویزای H1-B و همچنین کارت های سبز اعمال کرده بود.

اگر نامزد دموکرات ، جو بایدن، در انتخابات 3 نوامبر پیروز شود ، به دنبال نقص سیاست های مهاجرتی ترامپ خواهد بود. بایدن، همچنین به دنبال اصلاح کردن روند مهاجرت ایالات متحده و ایجاد راهی برای شهروند شدن تقریباً 11 میلیون مهاجر غیرقانونی در ایالات متحده است كه باراک اوباما ، رئیس جمهور پیشین، نتوانست به آن دست یابد.

رویکرد جو بایدن در مورد مهاجرت شامل تغییر سیاست های ترامپ است. بایدن به دنبال بازگرداندن بسیاری از سیاست های تعریف شده در دوران ریاست جمهوری اوباما خواهد بود. بایدن به نظر می رسد راهی برای شهروند شدن مهاجران غیر قانونی و همچنین یک مسیر سریع برای شهروند شدن کارگران مزارع فراهم کند. بایدن همچنین قول می دهد تا برنامه DACA (به تعویق انداختن دیپورت فرزندان افرادی که غیرقانونی وارد کشور ایالات متحده آمریکا شده اند) را که ترامپ به دنبال پایان دادن به آن است، از سر بگیرد. DACA در زمان ریاست جمهوری اوباما مطرح گردید و طی آن دیپورت کودکان این افراد دو سال به تعویق می افتد که این زمان قابل تمدید می باشد. وی همچنین قصد دارد ممنوعیت سفری را که ترامپ برای برخی از کشورهای دارای اکثریت مسلمان ایجاده کرده است، لغو کند و همچنین تعداد پذیرش پناهندگان را به 125000 نفر در سال برساند که این مطلب برای ایرانیان حائز اهمیت است.

طرز برخورد ترامپ در مورد سیاست های مهاجرتی خود کاملاً واضح است. یکی از اقدامات اصلی وی در چهار سال گذشته، ساختن دیواری در مرزهای جنوبی برای جلوگیری از ورود بی رویه مهاجران به ایالات متحده بود.

وی دستیابی به پناهندگی را برای افراد غیرقانونی تقریباً غیرممکن ساخته است. مراکز نگهداری مهاجران گسترش یافته اند و هر شخصی که بدون اجازه قانونی از مرز عبور می کند ، تحت پیگرد قرار می گیرد.

ترامپ در حال حاضر به دنبال دوره دوم ریاست جمهوری خود می باشد و این در حالی است که برای سیاست های مهاجرتی برنامه ریزی بیشتری میکند. یک نمونه از این سیاستها، پایان بخشی به برنامه DACA است.

علاوه بر این، ترامپ در تلاش است تا مهاجران را براساس شایسته سالاری معرفی کرده تا انتخاب های بیشتری در بین مهاجران وارد شده به کشور داشته باشد. وی کشور کانادا را به عنوان نمونه ای از یک سیستم شایسته سالار دانسته که میخواهد در آینده، ایالات متحده آمریکا نیز به همان صورت مدیریت شود.