کانادا دارای یکی از پیشرفته ترین و روزآمدترین نظامهای آموزشی در دنیاست و دانشگاههای این کشور در رشته های متعددی از رتبه بندیهای بالایی در مقایسه با دیگر دانشگاههای معتبر جهان برخوردار هستند. این کشور در سیستم رتبه بندی سازمان ملل متحد از نظر میزان هزینه ای که در امر آموزش می کند، بر اساس آمار برنامه توسعه سازمان ملل در رتبه هشتم قرار دارد.

ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی و کالج در کانادا برای دانشجویان بین المللی مزایای زیادی دارد. دانشجویان بین المللی با تحصیل در دانشگاههای طراز اول جهان در کانادا هزینه بسیار کمتری را در مقایسه با دانشگاههای امریکا می پردازند. مدارک علمی دانشگاههای کانادا در سطح جهان بسیار معتبر هستند و با مدارک اعطا شده از طرف دانشگاههای امریکا برابری می کنند.

تعداد موسسات آموزشی و تنوع برنامه های آموزشی آنها در مقاطع مختلف تحصیلی، از مقطع فوق دیپلم تا دکترا بسیار زیاد است.

هر ساله حدود یک میلیون و هشتصد هزار دانشجوی بین المللی برای ادامه تحصیلات عالی خود وارد کانادا می شوند.

کیفیت نظام آموزشی و امکانات تحصیلی در دانشگاههای کانادا بسیار بالاست و کانادا از نظر فراهم آوردن محیطی امن برای زندگی و تحصیل دانشجویان، تنوع فرهنگی و چند زبانی، امکانات بهداشتی و درمانی مدرن، جاذبه های گردشگری، شیوه جذاب زندگی دانشجویی که مملو از فعالیتهای متنوع فرهنگی، ورزشی و تفریحی است و همچنین امکانات بسیار مدرن پژوهشی و آزمایشگاهی بسیار موفق عمل کردن است.

دانشگاههای کانادا از ایده های خلاقانه پژوهشی به شدت استقبال می کنند و همکاری نزدیکی میان حوزه پژوهش و صنعت در دانشگاهها برقرار است که همین موضوع حمایت بخش صنعت از دانشگاه را تقویت می کند و زمینه های پژوهشی پروژه های دانشگاهی را کاربردی تر و به نیاز واقعی بخش صنعت نزدیک تر می کند.

این کیفیت بالا در تحصیل، همراه با مزایای دیگر، دانشگاههای کانادا را برای دانشجویان بین المللی بسیار جذاب تر می کند.

کانادا از نظر میزان جرم و جنایت پایین ترین نرخ را در میان کشورهای قاره آمریکا دارد و همین ویژگی این کشور را به مکانی امن برای تحصیل دانشجویان خارجی بدل می کند. سیستم امنیتی دانشگاهها به شدت فعال هستند و هیچ دانشجویی اجازه استفاده از سلاح گرم و سرد را ندارد.

دانشگاههای کانادا وام و بورسهای جذاب زیادی برای جذب نخبگان علمی کشورهای دیگر در اختیار آنان قرار می دهند و این کمکهای مالی هزینه تحصیل را برای دانشجویان بین المللی در این دانشگاهها به شدت کاهش می دهد.

بر اساس قوانین حاکم بر ویزای تحصیلی، هر دانشجو اجازه دارد تا حداکثر 20 ساعت در هفته در داخل و خارج از دانشگاه به کار بپردازد و برای پرداختن به این کار نیاز به ویزای کار ندارد. این مقدار کار پاره وقت هم از نظر مالی به دانشجویان در پرداخت هزینه های زندگی دانشجویی کمک می کند و هم آنان را آماده بازار کار می کند. به همین دلیل چشم انداز شغلی برای دانشجویان بین المللی بسیار خوب است.

همچنین دولت کانادا برنامه های بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان دانشگاههای کانادا دارد تا آنان بعد از فراغت از تحصیل بتوانند با فراغ بال به کار بپردازند و سپس از امتیازات تجربه کار کانادایی و مدرک تحصیلی کانادایی استفاده کنند و برای برنامه های مهاجرتی و اقامت دائم اقدام نمایند.

بر اساس آخرین آمار دولت کانادا، در سال 2016 تعداد 2980 و تا پایان نه ماهه نخست سال 2017، تعداد 1530 ویزای تحصیلی برای دانشجویان ایرانی صادر شده است.

پیش فرض ویزای موقت تحصیلی این است که دانشجو وابستگیهای بیشتری در کشور مقصد در مقایسه با کانادا دارد، امکان پرداخت هزینه های تحصیل در کانادا را بدون نیاز به کار کردن دارد و هدف از سفر وی به کانادا صرفا تحصیل در کانادا و سپس بازگشت به کشور خویش است.