ویروس کرونا و سیاستهای جدید اداره مهاجرت در قبال پرونده ها و درخواست های ایرانیان

سیاست های جدید اداره مهاجرت کانادا در مورد پرونده های دانشجویی، توریستی و مهاجرتی ایرانیان با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران اعلام شد.

این اطلاعیه، دستورالعملهای جدید در خصوص برنامه های اقامت یا سیتیزنشیپی در کانادا و کشورهای خارجی را مطرح می کند که با توجه به اختلال سرویس و خدمات ناشی از کروناویروس برای آژانس های خدمات مرزی کانادا و IRCC در نظر گرفته شده است. این دستورالعمل ها در پی تغییر و تحول شرایط، بروزرسانی خواهد شد.

این دستورالعمل برای اخذ اقامت موقت ملیت های خارجی و IRCC ایرانیانی است که به دلیل وضعیت فعلی جهانی، در کانادا  هستند و نمی توانند به ایران باز گردند و یا در ایران هستند و توانایی عزیمت به کانادا را ندارند.

این دستورالعمل ها می بایست اجرا شوند. اجرای تمامی دستورالعمل های ذکر شده در ادارات خارجی IRCC، مراکز رسیدگی و داخل شبکه های داخلی، هرچند با تاخیر اما باید تداوم داشته باشند.

  • آفیسرهای پردازش باید نامه درخواستی در مورد مدارک اضافی موردنیاز برای تصمیم گیری در خصوص درخواست ها را ارسال کنند و 90 روز به متقاضیان مهلت پاسخگویی دهند.
  • اگر درخواست مدارک اضافی از قبل صورت گرفته و متقاضی قادر به فراهم کردن آن در مهلت مقرر نبوده، آفیسرهای پردازش می بایست درخواست را ارائه دهند و 90 روز به متقاضی مهلت دهند تا پاسخگو باشد.
  • در نظر داشته باشید که نامه درخواست بیومتریک (BIL) قابل اصلاح نبوده و به متقاضیان پیشنهاد می گردد که در فاصله زمانی 30 روز پس از گذشت تاریخ نامه، بیومتریک خود را تحویل دهند. مهلت تحویل بیومتریک 30 روزه بوده که با توجه به مسائل مربوطه به کروناویروس به 90 روز افزایش یافته است.

با توجه به ممنوع شدن سفر شهروندان ایرانی به کشورهای همسایه، ممکن است دسترسی به دفاتر VAC  و IRCC برای ارسال بیومتریکها، شرکت در مصاحبه ها، انجام معاینات پزشکی و غیره وجود نداشته باشد. متقاضیان در ایران تنها قادر هستند به صورت آنلاین درخواست دهند.

سفر اضطراری

متقاضیان اقامت موقت در ایران که قصد سفر اضطراری دارند باید یک درخواست آنلاین  ارائه دهند و سپس به منظور رسیدگی فوری ، درخواست را برای IRCC بفرستند. مشتریان باید در پاسخ به این سؤال  که “آیا درخواست شما توسط یک دفتر خارج از کانادا در حال رسیدگی است ؟ گزینه  ” خیر ” را انتخاب کنند و سپس فرم را تکمیل نمایند.

مدیران برنامه مهاجرت می توانند در زمان ضرورت،  بنا به دلایل فوری، انسان دوستانه و دلسوزانه از بیومتریک های خارجی چشم پوشی کنند.

مقیمان دائمی

آن دسته از مقیمان دائمی که ممکن است برای بازگشت به کانادا به PRTD  نیاز داشته باشند می بایست از طریق وب فرم با IRCC در ارتباط باشند. کلاینت های خارج از کانادا می بایست در پاسخ به این سوال که “آیا درخواست شما توسط یک دفتر خارج از کانادا در حال رسیدگی است ؟ گزینه “بله” را انتخاب کنند و سپس گزینه “ترکیه-آنکارا” را به عنوان دفتر ویزا برای رسیدگی به این درخواست انتخاب نمایند. متقاضیانی که درخواست مسافرت فوری به خارج از ایران را دارند باید از طریق ایمیل،  مستقیماَ با IRCC آنکارا در ارتباط باشند. از مقیمان دائمی درخواست می گردد تا از طریق پست ، درخواست ها را مستقیماً برای سفارت ارسال کنند.       

اپلیکیشن های اقامت دائم تصویب شده (COPR و PRV ):

متقاضیان اقامت دائم که دارای تاییدیه اقامت دائم (COPR) و ویزای اقامت دائم (PRV) هستند، از طریق وب فرم به IRCC  عدم توانایی سفر با مدارک معتبر را اطلاع می دهند که باید به شرح زیر اقدام کنند:

  • COPR و PRV معتبر:  برای کاهش تعداد COPR و PRV های کنسل شده، باید یادداشتی در پرونده مربوطه درج گردد که توضیح دهد متقاضی قادر به سفر نمی باشد و این پرونده بایستی تا تاریخ انقضای COPR  و PRV ارائه شود. اگر متقاضی به IRCC اطلاع دهد که میتواند تا قبل از تاریخ انقضای COPR و PRV سفر کند، باید از COPR و PRV فعلی استفاده کند.
  • COPR و PRV منقضی شده: اگر متقاضی از طریق وب فرم به IRCC اطلاع دهد که پس از اتمام انقضای COPR و  PRV و یا قبل از انقضا قادر به سفر نبوده، آفیسرها می توانند مجدداَ اپلیکیشن را باز کنند و 90 روز مهلت دهند.

هنگام بررسی درخواست مجدد :

زمانی که متقاضی از طریق وب به IRCC اطلاع می دهد که می تواند به سفر برود ، اپلیکیشن مجدداَ باز می شود که ممکن است برای متقاضی و اعضای خانواده اش، چه همراه او در سفر باشند یا خیر، نیاز به معاینات پزشکی معتبر مهاجرت ، بررسی های کیفری و امنیتی و گذرنامه باشد تا مجددا مورد تایید قرار گیرند.

اگر مدت انتظار 60 روزه سپری شود و متقاضی اطلاع ندهد که می تواند به سفر برود ، باید یک یادداشت در درخواست او قرار داده شود و باید برای مدت 60 روز دیگر برای بررسی ارسال گردد.

اگر یک درخواست جدید، مدارک اسپانسرش (همراه با هزینه موردنیاز) را به طور کامل نداشته باشد ، متقاضی باید همراه با درخواست خود توضیحی درباره اختلال سرویس و خدمات ناشی از کروناویروس را نیز درج كند. این درخواست ممکن است طی 90 روز  بررسی شود.

درخواست مدارک:

آفیسرها موظفند تا برای ارسال مدارک به IRCC، مدت زمان 30 روز اضافه تر به متقاضیانی که به دفتر محلی بازگشت شان از ایران را اطلاع می دهند، مهلت دهند.

مقیمان دائمی که هنگام بازگشت از ایران درخواست سیتیزنشیپی دارند:

مدت زمان اضافی که فرد به دلیل ویروس در چین ، ایران یا کره جنوبی باشد، در کانادا به عنوان زمان اقامت در نظر گرفته نمی شود. متقاضیان می بایست طبق روال عادی، مدت زمان 730 روز را جهت سیتیزنشیپی اقامت داشته باشند.

افرادی که در کانادا هستند و اقامت موقت آنها ممکن است به زودی منقضی شود ، می توانند درخواست تمدید دهند و در کانادا به صورت اقامت موقت حضور داشته باشند. مطابق درخواست های حال حاضر، متقاضیان باید بصورت آنلاین اقدام کرده و باید کلیه الزامات ، از جمله هزینه های مربوطه را در نظر داشته باشند.

اتباع خارجی که در حال حاضر درخواست اقامت اضافه دارند تا زمانی که از وضعیت پایدار برخوردار شوند، می توانند تا مدت زمان تصمیم گیری در کانادا بمانند. بنابراین، رسیدگی سریع لزومی ندارد.

بازگرداندن:

  اتباع خارجی که وضعیت اقامت موقت آنها به پایان رسیده است ، می توانند درخواست بازگشت دهند. آنها باید هزینه مربوطه را نیز در نظر داشته باشند.

اصل مطلب را در آدرس زیر ملاحظه بفرمائید:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/corporate/publications-manuals/operational-bulletins-manuals/bulletins-2020/669.html